Seramik Döşemenin Püf Noktaları

resim

Satın almış olduğunuz seramiğin, hayalinizdeki gibi döşenmesi çok önemlidir. Eğer iyi bir seramik ustanız varsa mutlu sona çok yaklaşmışsınız demektir fakat bu yine de yeterli değildir. Ustayı doğru şekilde yönlendirmeniz gerekir.

Seramik ustası işe başlamadan önce, seramiğin döşenmesine mekanın neresinden ve nasıl başlayacağını ustaya mutlaka tarif edin. Planlamadan seramiğin döşenmeye başlanması, bitiş noktasında biçimsiz parçalar kalmasına sebep olabilir. 

İşinin uzmanı ustalar, bu tür detayları bilirler ve planlayarak işe başlarlar fakat yine de bazen bir alanın birden fazla döşeme şekli olabilmektedir. Önemli olan seramiğin, sizin beğeneceğiniz şekilde döşenmesidir.

Seramik Döşerken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplayın. Cevaplarınız seramiğinizi nasıl döşemeniz gerektiğini size tarifleyecektir!

1) Diagonal mi? Düz mü döşeyelim?

Eğer duvar ve zemin seramiklerinizin ebatları uyumlu ise ve duvardaki seramiklerin derz aralıkları zemindeki seramiklerin derz aralıkları ile eşitse düz döşenmesinde bir sakınca yoktur. Genelde bu iki ölçünün farklı olduğu uygulamalarda diagonal döşeme tercih edilir.

2) Kaplayacağınız Yüzeyde En Önemli ya da En Göz Önündeki Cisim Nedir?

Bu cisim antrede bir evin sokak kapısı ya da antreye açılan bir koridor olabilir, tuvalette klozet ya da banyoda lavabo veya duş kabini olabilir. Önemli olduğunu ve mekana girince ilk göze çarpan obje olduğunu düşündüğünüz cismin kenarını ya da merkezini (cismin yerleşimine göre değişecektir) seramik döşeme başlangıç hizzası olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

3) Kaplayacağınız Yüzeyin Genişliği Seramik Genişliğinin Tam Katı mı?

Bu sorunun cevabı genellikle hayır olacaktır. Önemli olan en dipte kalacak olan parçayı en az görünür hale getirmektir. Bunun da iki yolu vardır. Birinci ve en kolay yolu eğer varsa kalan parçayı, kapı arkası ya da dolap arkası ya da altında kalacak şekilde gizlemektir. Bu durumda tam parça ile başlarsınız ve kalan parça görünmeyecek bir alanda gizlenmiş olur. Eğer bu mümkün değilse kalan parçayı mümkün olduğunca büyük tutmak gerekir. Bu yapabilmek için başlangıçta da son da da parça seramik kullanmak gerekir. Parçaların ebatlarını hesaplamak için basit bir matematiksel işlem yapmamız yeterlidir. Bunu bir örnekle anlatalım:

Örnek: 380cm genişliğinde bir duvarı 25cm genişliğinde seramiklerle kaplamak istiyoruz. Eğer tam parça seramik ile döşemeye başlarsak duvarın sonuna geldiğimizde 5cm'lik bir parça ile karşılarız. Bu 5cm'lik parçayı duvarın simetrisini bozmadan olabildiğince büyütebilmek için 5cm (kalan parça genişliği) + 25cm (tam seramik genişliği) toplamını ikiye bölmemiz yeterli: 30cm / 2 = 15cm. Seramik döşemeye 15cm'lik parça ile başlandığında duvar bitiminde de yine 15cm'lik bir parça kalacaktır. Örnek hesaplama sırasında anlatım kolaylığı için derz kalınlığı sıfır olarak düşünülmüştür.

Seramik döşeyeceğiniz her mekanda, yukarıda sıralanan üç ana kriteri farklı koşullarla bir araya getirerek optimum bir çözüm bulmanız gerekecektir. Bunu yaparken seramik ustanızdan yardım isteyebilirsiniz. Ustanız zeminde seramikleri dizebilir ya da duvarda derz gelecek ve parça seramik gelecek yerleri size gösterebilecektir. Eğer işinizi yaptırmak için iyi bir usta seçmişseniz, konuya önem verdiğinizi düşünen bir usta sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Ustanızı henüz seçmediyseniz tıklayın! Sistemimize kayıtlı seramik ustaları size teklif versin.

Yine de sormak istediğiniz bir konu olursa “Bize Danışın” bölümümüzden sorunuzu paylaşabilirsiniz. Konusunda uzman seramik ustaları sorularınızı yanıtlayabilecektir.  

 

 

Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz? İşin Ustasını Bul

0850 302 87 82 © copyright iyiusta.com