Dışa Bakan Duvar Köşeleri Neden Küfleniyor?

resim

Duvarların küflenmesi, eski binalarda yaşayan pek çok kişinin karşılaştığı bir sorun. Bunun asıl sebebi ise eski binaların ısı yalıtımının yetersiz olması.

Soğuk kış aylarında yalıtımın iyi olmadığı dış duvar yüzeyleri, mekânın diğer noktalarına göre çok daha düşük yüzey sıcaklığına sahip olur. Bu yüzden, yaşanan sıcak ortamdaki havanın nemi bu soğuk duvar bölgelerinde yoğuşarak sürekli nemli bir bölge oluşturur. Bu da uzun vadede bu bölgelerde küf oluşmasına sebep olur.

Binaya mantolama ile yapılacak olan bir ısı yalıtımı bu probleme çözüm oluşturacaktır. Eğer yakın zamanda binanıza mantolama yapılması öngörülmüyorsa dış cepheye bakan duvarlarınıza içeriden bir ısı yalıtımı yaptırabilirsiniz. Bu uygulama hem küfü engelleyecek, hem de mekânlarınızın daha iyi ısınmasını ya da daha az yakıt harcamanızı sağlayacaktır.

Isı yalıtımı levhaları duvarınıza yapıştırma usulü ile giydirilir, mantolama dübeli ve vidası ile sabitlenir. Üzerine alçı ve boya uygulanarak sonlandırılır.

Bu uygulamayı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken ve gerekli hazırlıkların yapılması gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

  1. Uygulama yapılacak olan duvarda radyatör varsa bu radyatörün öne alınması gerekir.
  2. Tavanda kartonpiyer, perdelik ya da korniş varsa bunların kaydırılması ya da yeniden yapılması gerekebilir.
  3. Zemin duvar birleşimindeki süpürgeliklerin sökülüp yeniden takılması gerekebilir.

Eğer şimdi bu kadar işe girişemem diyorsanız, farklı boya markalarının üretmiş olduğu küf önleyici boyalar da mevcut.

Küf’ün sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri malum. Bir kışı daha küflü ortamlarda yaşamak istemiyorsanız havalar daha da soğumadan çözümlerden birisini tercih etmenizi ve tedbirinizi almanızı tavsiye ederiz.

Sadece boya yaptıracağım diyorsanız boya ustalarından, ısı yalıtımı da yaptırarak köklü bir çözüm istiyorsanız ısı yalıtımı ustalarından kolayca teklif alabilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Bize Danışın

Bu konuda uzman ya da usta mı arıyorsunuz? İşin Ustasını Bul

0850 302 87 82 © copyright iyiusta.com